Poradnik

Pamiętaj że wyjeżdżając za granicę musisz posiadać ważny dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Oczywiście nie wystarczy że jest aktualny w chwili przekraczania granicy lecz przez cały pobyt poza Polską. Skontroluj też prawo jazdy i dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu.
Zapisz sobie przynajmniej numer telefonu do osoby kontaktowej w Holandii i biura rekrutującego w Polsce. Zrób to również na kartce. Przyda się w przypadku rozładowanego telefon.
Gotówka i karta płatnicza/kredytowa będzie Ci potrzebna w początkowym okresie po przyjeździe. Musisz wiedzieć że bardzo często, szczególnie w małych miejscowościach bankomaty i terminale płatnicze nie obsługują kart innych niż Maestro.
Jeżeli będziesz korzystać z mieszkania udostępnionego przez pracodawcę, dowiedz się jakie wyposażenie musisz mieć prywatne (np. pościel, suszarka)
Upewnij się że masz włączony roaming na swoim numerze telefonu. Jeżeli będziesz chciał zmienić operatora na jednego z holenderskich pamiętaj że twój aparat telefoniczny nie może posiadać blokady SIM (simlock).
W holandii ubezpieczenie zdrowotne jest obligatoryjne i wykupisz je kiedy zaczniesz pracę. Do tego czasu jednak warto mieć przy sobie dowód posiadania polskiego ubezpieczenia.
Większość holendrów zna kilka języków i jeśli władasz angielskim, francuskim lub niemieckim nie powinno być problemów z komunikacją..